Back To The Future Strona Główna Back To The Future


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jak zostałem fanem BTTF i zegarów klapkowych (kartkowych)
Autor Wiadomość
art75 

Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 5
Skąd: wars i sawa
Wysłany: 2010-09-23, 10:58   Jak zostałem fanem BTTF i zegarów klapkowych (kartkowych)

Witam

Nie pamiętam daty premiery kinowej w Polsce, ale pewnie była mocno spóźniona.
W każdym razie miałem przywilej być na BTTF w kinie (nie pamiętam już niestety w którym kinie...) razem z Ojcem w wieku 11lat. Z kina wyszedłem innym dzieciakiem :)

Zawiłości "fabułowych z czasem" do końca pewnie nie zrozumiałem, ale pamiętam jak wyjeżdżał DeLorean z ciężarówki... ten zaśpiew silnika (jak w czołgu), futurystyczny dźwięk otwierania drzwi, jazdę Martiego na deskorolce...

Były to piękne czasy gry w kapsle, Atarii, pierwszych dyskotek, butów za kostkę PUMA (nie pamiętam żebym potem już tak dbał o jakieś buty) i deskorolki, do której kleiłem jakiś metal, żeby krzesała iskry jak w BTTF. Czasy regularnego oglądania w kinie W-Z Powrótu Jedi (chyba 6-7 razy, bo w PRL jeden tytuł serwowano dłużej). Superman też "leciał" dłuuugo.

Była chwila przerwy w oglądaniu BTTF po 1986, bo magnetowid zawitał do domu dopiero w 1989 roku. Potem oglądałem tę trylogię wielokrotnie. Oglądałem to, co Ojciec wypożyczył na Bazarze Różyckiego, po angielsku, po niemiecku, rip kamerą video z kina w Tajwanie. Bez względu na jakość, spłaszczone kolory, wręcz czarnobiały, i czy byłoby widać ruszające się głowy widzów kinowych czy nie - też bym oglądał. Obejrzeć ledwo widzialną kopię Terminatora II przed premierą kinową w Polsce to był powód do dumy na podwórku onegdaj.

Następnie film był ze mną w czasie pisania po nocach prac na studia. Miałem na kasecie VHS nagrane w LP chyba wszystkie części pod rząd. Preferowałem puszczanie bez dźwięku i zerkanie w chwilach przerwy w pisaniu referatów. Podobnie robiłem z Trylogią Lucasa.

Dziś szacuje, że może widziałem każdą z części po 25 razy. Ale lata lecą... Kupiłem przed 3-4 laty wersję Trylogii w pięknym wydaniu (pudełko tekturowe). Niestety zakup nie spowodował zwiększonego oglądania. Materiały dodatkowe, sceny nieudane i tyle. Ostatni ukłon w kierunku BTTF to umieszczenie na Karcie miejskiej (karta zbliżeniowa do opłaty za przejazd komunikacją miejską w W-wie) skanu z tego pudełka. Aktualnie filmu nie oglądam, ale czasem powracam do niego :cool:



Plus minus w 2001 roku wszedłem dość przypadkowo w posiadanie Katalogu Panasonica 1980/81 (książeczka formatu 8x19cm, 115 stron). Teść przywiózł go z USA i przedmiot kurzył się 20 lat. Przeglądając zobaczyłem w nim piękne vintage oldskulowe sprzęty np. magnetowidy ładowane od góry, TV w drewnie i... zegar klapkowy, który już gdzieś widziałem...

Tak. To zegar z pokoju Martiego (nie pamiętasz o który chodzi - oto filmik link). Piękny brązowy Panasonic RC-6015. Bardzo chciałem go mieć. Allegro w powijakach. Polski Ebay nieobecny. Szybka rejestracja na Ebay'u amerykańskim. Niestety chciałem żeby nie tylko wyglądał ale także pracował. Problem istniał w sieci elektrycznej 110V 60Hz. Zwłaszcza rozbieżność w Hz (w Polsce 55Hz) skutkowałaby zupełnie nieprecyzyjnym odmierzaniem czasu (kilka godzin na dzień). Wreszcie po pewnych perypetiach z zagubieniem niedużej kwoty USD przez Pocztę Polską, otrzymałem przesyłkę z Izraela (ten sam prąd) a w niej National Panasonic (niestety wersja biała RC-6010 ale nie grymasiłem).
Potem uzupełniłem skromną kolekcję o nabytki z Austarlii i Niemiec (w tym RC-6253B).

Oto skan stron 76 i 77 katalogu, z których widać, że zegary są już po 2-letniej gwarancji (:



Zegar z filmu, jak widać, miał już kilka lat na koncie podobnie zresztą jak DMC-12 (prod. 81-82) w momencie tworzenia filmu. Obecnie staram się przywrócić te zegary na rynek bo sporo się tego widzi to w reklamach, to w serialach, to w smartphonach, itp. (Forum BTTF ma zniżkę - info na PW)

Kończąc - wspomnę film Boba Gale'a (współautor BTTF wraz R. Zemeckisem) pt. "Interstate 60" w polskiej dystrybucji jako "Ale jazda" (prod. 2002). Dla fanów BTTF powinien być obowiązkowy. Wprawne oko zaraz wychwyci podobny sposób dozowania emocji, pracy z muzyką, ujęć, itd. Przy tym jest to cholernie wartościowe kino z rewelacyjną wprost obsadą drugiego planu. Oczywiście wystąpił "gościnnie" Michael J. Fox a sporą rolę odgrywa Christoper Lloyd. To polskie tłumaczenie tytułu filmu oddaje jego charakter :grin:

Pozdrawiam
Art

(mój ulubiony tekst Dr. Browna :doc2: BTTF2: - "Znalazłem tę gazetę w bibliotece miejskiej, ale nie ukradłem jej, tylko pożyczyłem" ... nieskazitelna precyzja wszędzie)
_________________
Fan zegara klapkowego Martiego McFly'a /Panasonic RC-6015/
Zniżka dla forum BTTF.
 
     
bttf.pl 
Administrator



Dołączył: 02 Lut 2004
Posty: 957
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-10-31, 18:33   

art75 napisał/a:
Obecnie staram się przywrócić te zegary na rynek bo sporo się tego widzi to w reklamach, to w serialach, to w smartphonach, itp. (Forum BTTF ma zniżkę - info na PW)


mozesz powiedziec cos wiecej? sam bylbym chetny na taki zegar.
_________________
 
     
Turqi 


Wiek: 26
Dołączyła: 16 Paź 2010
Posty: 83
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-10-31, 20:44   

Zegar klapkowy? Mam jeden w swoim pokoju - niestety nie ma baterii :) .
 
     
art75 

Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 5
Skąd: wars i sawa
Wysłany: 2011-03-30, 22:36   

przepraszam, dawno mnie nie było
skoro Admin pyta chętnie odpowiadam :)

www.flipclocks.pl

moje zegary:
import bezpośredni, produkcja dalekowschodnia, mechanizm przypomina ten znany z zegarów ściennych na baterię AA, jakość zdecydowanie przyzwoita, opakowanie od wystarczającego do b. dobrego (zależnie od modelu), faktury, gwarancje, płacę podatki :cool:

pozdrawiam i zapraszam
Art
_________________
Fan zegara klapkowego Martiego McFly'a /Panasonic RC-6015/
Zniżka dla forum BTTF.
 
     
bttf.pl 
Administrator



Dołączył: 02 Lut 2004
Posty: 957
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-05-15, 22:15   

dzieki za informacje.

jednak szukam czegos bardziej w tym stylu:

a z tego co widze to niestety nic podobnego nie masz w ofercie. najwyzej kiedys sie szarpne i kupie Panasonica RC-6015 na ebayu :D
_________________
 
     
art75 

Dołączył: 23 Wrz 2010
Posty: 5
Skąd: wars i sawa
Wysłany: 2011-11-24, 18:05   

Tylko ebay - najlepiej niemiecki, brytyjski, australijski.
Choć i w Allegro widzę oldskul.

Sam kupiłem polskie radio Adam z japońskim mechanizmem COPAL swego czasu.
_________________
Fan zegara klapkowego Martiego McFly'a /Panasonic RC-6015/
Zniżka dla forum BTTF.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group