Back To The Future Strona Główna Back To The Future


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Czy Można Podróżorac w czasie?? Podobno TAK
Autor Wiadomość
Tonny_Kucus 


Wiek: 31
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 226
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-02-23, 20:16   Czy Można Podróżorac w czasie?? Podobno TAK

Dwójka rosyjskich matematyków uważa, że rok 2008 rozpocznie epokę podróży w czasie. Stanie się tak za sprawą planowanego na lato uruchomienia w CERN nowego akceleratora - Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Czy czekają nas w tym roku wycieczki turystów z przyszłości?

- Można się spodziewać, że w wyniku zderzeń protonów w LHC będą powstawać maszyny czasu, czyli tunele czasoprzestrzenne - twierdzą Irina Arafiewa i Igor Wołowicz z moskiewskiego Instytutu Matematycznego im. W. A. Stiekłowa. Ich praca czeka dopiero na publikację, ale jest dostępna w internecie i fizycy z uznaniem komentują zawarte tam obliczenia. Wynika z nich, że tunele czasoprzestrzenne mogą się pojawiać nawet co kilka sekund. Niestety, na początku nie będziemy umieli z nich korzystać.

Olbrzymi międzynarodowy eksperyment naukowy jakim jest Large Hadron Collider w laboratorium CERN pod Genewą najprawdopodobniej ruszy wreszcie tego lata. Fizycy wiele sobie obiecują po nowym akceleratorze i prowadzonych ta badaniach - chcą między innymi wytropić bozon Higgsa, tajemniczą cząstkę, której istnienia wciąż nie udaje się udowodnić. Naukowcom brakuje jej w skomplikowanej układance jaką jest teoria cząstek elementarnych, budulca z którego składa się nasz świat.

- Jeśli para rosyjskich matematyków ma rację, jakiekolwiek postępy w tej dziedzinie zostaną przyćmione przez naprawdę wyjątkowe wydarzenie - przekonuje Michael Brooks na łamach najnowszego numeru "New Scientist". Jego zdaniem rok 2008 stanie się celem wycieczek z przyszłości, jako moment narodzin Wehikułu Czasu.

Czarne dziury i inne drobiazgi

W trakcie ciągnącej się od wielu lat budowy najnowszego akceleratora w CERN naukowcy zorientowali się, że mogą w nim produkować czarne dziury. Będą one jednak malutkie i niegroźne, a w dodatku pożyją tylko chwilkę, jak wytłumaczono mi dwa lata temu w tunelu, gdzie trwa budowa LHC. Fizycy musieli wówczas cierpliwie uspokajać opinię publiczną, bo idea produkcji czarnych dziur pod Genewą wywołała sporą sensację.

Protony (czyli cząstki wchodzące w skład jąder atomowych) będą rozpędzane za pomocą elektromagnesów w podziemnym kolistym tunelu o długości 27 kilometrów. Uzyskają wówczas energię na tyle dużą, że czasoprzestrzeń dookoła zacznie się dziwnie zachowywać, zwłaszcza gdy takie cząstki pędzące z naprzeciwka się zderzą. Stąd właśnie spore prawdopodobieństwo, że materia zacznie zapadać się i pojawią się malutkie czarne dziury. A jeśli ich produkcja jest możliwa - argumentują rosyjscy matematycy - w tych samych warunkach mogą się pojawić tunele, którymi można podróżować w czasie.

Przyczynowość włożymy między bajki?

Pomysł na tunele czasoprzestrzenne w CERN-ie wynika stąd, że Arefiewa i Wołowicz proponują przy okazji eksperymentu LHC zbadać zasadę przyczynowości. Idea, że skutek następuje po swojej przyczynie, leży u podstaw nauk przyrodniczych i zdrowego rozsądku. Ale może w fizyce nie ma na nią miejsca?

Teoria względności dopuszcza podróże w czasie - szczerze martwiło to Einsteina. Pierwsze teorie na ich temat już dawno odrzucono, ale hipotetyczne tunele czasoprzestrzenne trzymają się mocno. Naukowcy wyróżniają wśród nich tunele przenikalne, czyli takie, którymi można coś wysłać w przeszłość. Jeśli to się uda, zasada przyczynowości zostanie obalona. Fizycy będą mogli to stwierdzić, jeśli część energii zderzających się protonów zniknie. Zdaniem Wołowicza ucieknie ona przez tunel czasoprzestrzenny.

Wycieczek w czasie jeszcze nie zorganizujemy

- Nie oznacza to jeszcze, że przed Bożym Narodzeniem będziemy w stanie podróżować w czasie - zastrzega Brooks. - Ciągle będzie sporo przeszkód do otwarcia wrót czasu. Po pierwsze, tak jak czarne dziury, będą to malutkie tunele i tylko cząstki mniejsze od atomów mogłyby się tam zmieścić. Co gorsza, tunele będą miały tendencję do natychmiastowego zamykania się i nie mamy sposobu na zablokowania wejścia.

Arefiewa i Wołowicz liczą w tej sprawie na ciemną energię, o której wciąż niewiele wiadomo. Niektórzy fizycy przypisują jej jednak właściwości, które pozwoliłyby na utrzymanie, a nawet rozciągnięcie wejścia do tunelu do rozmiarów człowieka.

Jednak nawet najbardziej optymistyczni naukowcy przyznają, że nie będziemy w stanie ustawić takiego tunelu na właściwy moment w przeszłości. Nie będziemy nawet pewni, czy drugi jego koniec rzeczywiście przesunął się w czasie. Niektórzy mają pomysł na rozwiązanie: w grę wchodzi technologia polegająca na zakotwiczeniu tunelu do gwiazdy neutronowej. Nie umiemy tego zrobić i już.

- Ale może przyszłe cywilizacje będą wiedziały jak ustabilizować, powiększyć i operować dziurami w czasoprzestrzeni tak, by uzyskać tunel w czasie - spekuluje Brooks. Jego zdaniem nasi potomkowie znajdą w książkach historycznych wzmiankę o tunelach pod Genewą i wybiorą się do nas w odwiedziny.

- Może to dobry moment, by zwiększyć zatrudnienie w genewskim biurze informacji turystycznej - żartuje Brooks. A może raczej fizycy z CERN-u powinni zainteresować się przybyszami i wziąć ich na spytki?

CO O TYM SĄDZICIE??
a tu fotki "wechikółu czasu
http://www.technoblog.pl/...906387.html?i=0
_________________
"Zachowali najlepszą podróż na koniec... Ale tym razem posunęli się za daleko"
 
 
     
bttf.pl 
Administrator



Dołączył: 02 Lut 2004
Posty: 957
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2008-03-04, 17:10   

co do rosjan, to powiem tylko tyle:
Cytat:
Rosyjscy neurolodzy odkryli nerw łączący oko bezpośrednio z odbytem...
Kiedy ukłuli pacjenta igłą w odbyt ...w jego oku pojawiła się łza.
Kiedy wbili te sama igle w oko, pacjent zrobił kupę...
_________________
 
     
Elly Woods 


Wiek: 34
Dołączyła: 27 Gru 2006
Posty: 319
Skąd: Hill Valley
Wysłany: 2008-03-04, 20:07   

heheh dobre sobie oj ci Rosjanie!
_________________
 
 
     
Czarny 
Moderator



Wiek: 34
Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 840
Skąd: wiesz że to nie ja?
Wysłany: 2008-03-04, 20:53   

bo jak ich odbyt zabolał to się popłakali a jak oko bolało to już "płakali" inną stroną:P
_________________
wąż i kura dwa bratanki, wąż pożyczył kurze szklanki
 
 
     
Michal_jrg 


Wiek: 32
Dołączył: 19 Sie 2007
Posty: 15
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2008-03-04, 23:55   

taa... towarzysze chhyba upodabniaja sie coraz bardziej do 'amerykanskich naukowcow'
jesli ruscy zaczna podrozowac w czasie to bedzie koniec swiata.....kto wie, ponoc ma to nastapic w 2010 :lol: pewnie juz wykanczaja wehikul
 
     
Maciek_K 


Dołączył: 04 Lut 2004
Posty: 109
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-04-06, 02:00   

TUTAJ jeszcze parę zdjęć w tym temacie:

http://www.darkroastedble...t-particle.html
_________________
Pozdrawiam
 
 
     
MJG_1 


Wiek: 28
Dołączył: 26 Lis 2009
Posty: 190
Skąd: Słoica
Wysłany: 2009-11-29, 13:26   

Nie obraźcie się że powrócę do tematu i zrobię maluśki off :) .
Wg. mnie można by było tak zrobić...
Aczkolwiek coś takiego może udałoby się z reaktorem plutonu i obwodami czasoprzestrzennymi...
Wg. mnie energia jaką wytwarza pluton mogłaby napędzić cząstki zaprogramowane (np. czas wyjściowy i docelowy), potem przy pomocy takiej siły zderzyć ze sobą przy czym wytworzyłoby tunele czasoprzestrzenne, a prędkość 88 mil/h umożliwiałaby wejście w tunel...
Ale może przy wielkim zderzaczu hadronów MOŻE coś takiego powstanie, lub powstało ale pewnie każdy to ukrywa "zakłóciłoby się jeszcze kontinuum czasu"... :P
_________________
No elo.
 
 
     
Artur 


Wiek: 31
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 119
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2009-12-04, 16:03   

Oj dzieci neostrady i naszej klasy. Mój dziadek :doc2: stworzył wehikuł czasu w wieku 10 lat i teraz kiedy odbył tyle podróży w czasie i mu się to znudziło oddał mi go.
I co??? Zatkało Kakao???
_________________
Droga tam dokąd jedziemy nie potrzebujemy dróg
 
 
     
Tonny_Kucus 


Wiek: 31
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 226
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-04, 18:37   

Mniam dobre to kakał(o) :grin:
_________________
"Zachowali najlepszą podróż na koniec... Ale tym razem posunęli się za daleko"
 
 
     
MJG_1 


Wiek: 28
Dołączył: 26 Lis 2009
Posty: 190
Skąd: Słoica
Wysłany: 2009-12-04, 21:58   

Artur napisał/a:
Oj dzieci neostrady i naszej klasy. Mój dziadek :doc2: stworzył wehikuł czasu w wieku 10 lat i teraz kiedy odbył tyle podróży w czasie i mu się to znudziło oddał mi go.
I co??? Zatkało Kakao???

I co podnieciłeś się?
Jeżeli jesteś taki super-kozak, to może zamiast innych obrażać nie odpisywałbyś w tym temacie i uszanowałbyś innych zdanie co?
_________________
No elo.
 
 
     
Artur 


Wiek: 31
Dołączył: 29 Sie 2008
Posty: 119
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2009-12-07, 16:16   

Czy ja kogogś obrażam? Wyrażenie "dzieci neostrady i naszej klasy" to wręcz komplement, który jest dowodem postępu w inforamtyce współczesnej czy jak to tam się zowie.
Mój post był raczej głupim żartem, niż obrazą.
_________________
Droga tam dokąd jedziemy nie potrzebujemy dróg
 
 
     
Mavrick 

Wiek: 36
Dołączył: 11 Sty 2010
Posty: 5
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-01-12, 12:07   

Szybciej bedzie mozliwosc przenoszenia sie miedzy rownoleglymi wymiarami niz podrozowania w czasie. Cos jak filmie "One".
 
     
Czarny 
Moderator



Wiek: 34
Dołączył: 06 Lut 2004
Posty: 840
Skąd: wiesz że to nie ja?
Wysłany: 2010-01-12, 15:30   

bo ja wiem czy szybciej, równoległy wymiar się tworzy przez zmianę decyzji co np można zrobić podróżując w czasie :P
Proponuje opanować podróżowanie najpierw po 4 wymiarze potem sięgać po 5ty :D
_________________
wąż i kura dwa bratanki, wąż pożyczył kurze szklanki
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group