Back To The Future Strona Główna Back To The Future


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Powtarzające się motywy w BTTF
Autor Wiadomość
Tonny_Kucus 


Wiek: 31
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 226
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-03-20, 20:14   Powtarzające się motywy w BTTF

deskorolka Marty'ego z lat 80., jej pierwowzór w latach 50. i "deskolotka" w 2015. Marty kilkakrotnie wykorzystuje te pojazdy do ucieczki, w podejrzanie podobny sposób.
W każdej części Marty po przybyciu do innych czasów zwiedza z niedowierzaniem Hill Valley i we wszystkich częściach prawie zostaje potrącony przez samochód (w Części III przez dyliżans).
Kafejka u Lou w 1955, Kafejka "Lata 80." w 2015 i Palace Saloon w 1885. We wszystkich trzech Marty ma podobną rozmowę z adwersarzem.
Kiedy Marty McFly wchodzi do kawiarnii (saloonu) zamawia napój (kawę, Pepsi, whisky), którego nie udaje mu się wypić. W tej scenie spotyka także przedstawiciela rodu Tannenów. W Części I, w "Lou's Cafe" w 1955 roku, Biff zwraca się do George'a McFly'a: "Hej, McFly! Myślałem, że powiedziałem ci, abyś się tu nigdy nie pokazywał.". W Części II w kawiarni "Cafe '80s", w 2015 roku, Griff zwraca się do Marty'ego Juniora: "Hej, McFly! Mówiłem ci, abyś się stąd nie ruszał!". Natomiast w Części III w "Palace Saloon", Buford zwraca się do Marty'ego (myląc go z jego pra-pra dziadkiem Seamusem): "Hej, McFly! Mówiłem, ci abyś nigdy tu nie przychodził.".
Strickland, dyrektor ze szkoły Marty'ego, okazuje się być potomkiem szeryfa Stricklanda z końca XIX wieku.
Biff Tannen, jego wnuk Griff Tannen i przodek - Buford Tannen zdają się istnieć w czasie tylko po to, by uprzykrzać życie rodzinie McFly.
W Części I, w 1985 roku w Hill Valley ma siedzibę salon sprzedaży samochodów Statler Toyota. W 1955, w tym samym miejscu znajduje się salon Statler Studebaker. W części II, w 2015 roku widzimy Statler Pontiac, który oferuje również przeróbki na poduszkowce. Natomiast w Części III Statler zajmuje się sprzedażą koni i bryczek pod nazwą "Honest Joe Statler".
We wszystkich trzech częściach Marty budzi się po wypadku i kobieta, którą gra Lea Thompson, informuje go gdzie i kiedy jest.
W każdej części członek rodzinny Tannenów przewraca jakąś kobietę na ziemię (w Częściach I i II - Lorraine, w Części III - Clarę).
Marty ma dwa talenty - potrafi grać na gitarze elektrycznej i strzelać do celu w grach video. Oba przydają się w krytycznych momentach.
W części I i II Biff wpada samochodem w ciężarówkę pełną gnoju. W części III Biff upada na wóz z gnojem. Obaj stwierdzają zaraz potem "Nienawidzę gnoju". W 1955, ciężarówka ta ma napis D. Jones, natomiast w 1885 wóz jest oznaczony nazwiskiem A. Jones.
We wszystkich częściach zbierane są pieniądze na rzecz zegara miejskiego. W Części I i II na odratowanie, w Części III na dokończenie budowy wieży zegarowej.
Doc Brown, oprócz talentu wynalazcy, potrafi tworzyć niezwykle precyzyjne makiety centrum Hill Valley ze śmieci, zawsze nazywa je "niedokończonymi".
W Części I Doc Brown zostaje nieoczekiwanie zastrzelony na oczach Marty'ego, jednak później dowiadujemy się iż Doc miał na sobie kamizelkę kuloodporną. W Części III Marty zostaje zastrzelony na oczach Doc Browna, jednak jak później wiadomo on też miał na sobie prowizoryczną kamizelkę kuloodporną. Natomiast w drugiej części także widzimy kamizelkę kuloodporną - widać ją na filmie oglądanym przez Biffa w jego rezydencji, gdzie używa jej sam Clint Eastwood.
W Części I Doc mówi: "Tam, gdzie się udajemy nie potrzebujemy dróg". W Części III, w 1955 Doc mówi: "Tam, gdzie się wybierasz nie ma dróg".
W I części matka Marty'ego dowiaduje się gdzie mieszka. Marty i Doktor szybko zakrywają De Lorean'a. W części trzeciej Clara odnajduje mieszkanie doktora, a dalej historia toczy się niemal tak samo jak w I części
Koszula George'a w I części i rękaw Marty'ego Juniora w drugiej - obaj gdy wchodzą do baru mają niechlujnie ułożoną lewą część - u George'a chodzi o to, że koszula nie jest włożona do spodni, zaś Marty ma zbyt długi rękaw. Obaj naprawiają sytuację po wejściu do lokalu.
A to moje:
W BTTF 1 kiedy Deloriean przeniósł sie w czasie pierwszy raz tabliczka Kręciła sie w śmieszny sposób a w BTTF 3 kiedy Deloriean został rozwaliony przez pociąg to tabliczka ale ta pomarańczowa sie też w identyczny sposób kręci. Tak jak by ozaczało to rozpoczęcie i zakończenie podróży w czasie.
Kiedy nasi bohaterwoie sie gdzieś przenoszą (chodzi mi o rok 1885,1955, 1985, 2015) zawsze jest godzina 1:22!
Zaczerpnięte z wikipedi. to ostatnie jest moje jak by co...
_________________
"Zachowali najlepszą podróż na koniec... Ale tym razem posunęli się za daleko"
Ostatnio zmieniony przez Tonny_Kucus 2008-05-12, 12:18, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
     
Winhelp 


Wiek: 31
Dołączył: 23 Sie 2007
Posty: 108
Skąd: wziąć na piwo?
Wysłany: 2008-03-23, 23:25   

Dziękujemy za skopiowanie tutaj tekstu, który jest dostępny na Wikipedii :) Nawet mam w niego mały wkład(o kamizelce kuloodpornej w II części) i rozpoznałem od razu :)
 
     
pettersolberg 


Wiek: 37
Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 1
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-05-06, 03:53   

część sie powtarza ale nie chcąc cedzić wklejam całość - wszystko na stronie

Kod:
http://www.film.org.pl/prace/bttf.html


SCHEMATY
Ciekawostką jest fakt, że we wszystkich trzech częściach powtarzają się pewne schematy:


SCHEMAT PIERWSZY
Marty budzi się na łóżku zawsze z obitą głową, a przy nim siedzi zawsze LEA THOMPSON.
W każdej części Marty mówi:
"Śniło mi się, że przeniosłem się w czasie..." i tylko odpowiedzi są różne:
W części pierwszej: "Jesteś bezpieczny tu, w poczciwym 1955 roku"
W części drugiej: "Jesteś bezpieczny tu, na 27 piętrze"
W części trzeciej: "Jesteś bezpieczny tu, na farmie rodziny McFly"




SCHEMAT DRUGI
W każdej części Biff lub Griff wchodzi do tego samego baru (tylko w innym roku!) i mówi kwestię:
"McFly, mówiłem Ci, żebyś się tu nie pokazywał!"
Później dostaje nauczkę od Martiego ;)




SCHEMAT TRZECI
W części pierwszej i drugiej Marty pożycza od dzieci deskorolkę/deskolotkę.
Natomiast w każdej części Marty ucieka przed bandą Biffa, Bufforda lub Griffa i w każdej części Griff
(w przyszłości nie ma raczej gnoju, więc ląduje wraz z bandą na szybie wystawowej!), Biff lub Bufford
ląduje w kupie gnoju.




SCHEMAT CZWARTY
Dokąd by się nie przenosili nasi bohaterowie,
rok zawsze kończy się cyfrą 5.
- 1885
- 1955
- 1985
- 2015


SCHEMAT PIĄTY
W części pierwszej i trzeciej Doktor i Marty na makiecie przeprowadzają próbę podróży w czasie,
a po chwili zakrywają wehikuł, aby nie zauważyła go Lorraine (część I) i Clara (część III)




SCHEMAT SZÓSTY
W każdej części ma miejsce (uzasadnione) scena z powrotem Martiego do przyszłości - czyli słynne uderzenie pioruna w wieżę zegarową. W części pierwszej na końcu, w drugiej również na końcu i w trzeciej na początku filmu.


SCHEMAT SIÓDMY
W części drugiej i trzeciej Marty wytrąca Biffowi/Buffordowi broń za pomocą talerza ;)


SCHEMAT ÓSMY
W każdej części bohaterowie mają coś, co zmienia się w trakcie wydarzeń. W pierwszej części jest to zdjęcie rodzinne Martiego, w części drugiej Fax z nadrukiem "You're fired" oraz gazeta z nagłówkiem o morderstwie George'a Mcfly, gazeta z nagłówkiem o niepoczytalności Doktora i pudełko zapałek z napisem który również się zmienia, w części trzeciej zdjęcie płyty nagrobnej. W BTTF 2 jeszcze: Marty ma gazetę z nagłówkiem o morderstwie swego ojca oraz Doc. ma gazetę z nagłówkiem o swojej niepoczytalności <- oba nagłówki zmieniają się na końcu filmu. Także pudełko zapałek, które wziął ze sobą Marty z biura Biffa ma napis, który ulega zmienie.




SCHEMAT DZIEWIĄTY
We wszystkich trzech częściach pokazana jest kamizelka kuloodporna. W pierwszej części ma ją na sobie Emmet Brown, w drugiej Clint Eastwood na ekranie telewizora, a w części trzeciej, prowizorycznej wersji kamizelki kuloodpornej używa sam Marty - jako Clint Eastwood ;)




SCHEMAT DZIESIĄTY
Stacja TEXACO w Hill Valley w roku: 1955, 1985 i 2015




SCHEMAT JEDENASTY
Przez wszystkie części przewija się Strickland - nauczyciel, który miał przyjemność uczyć zarówno George'a, jak i Martiego Mcfly. Strickland w pierwszej części jest zwykłym nauczycielem. W drugiej, ze strzelbą w dłoni próbuje przetrwać w brutalnym mieście Hill Valley. W części trzeciej zaś, jest Szeryfem.




SCHEMAT DWUNASTY
Oczywiście we wszystkich trzech częściach ujrzymy miasteczko Hill Valley (miejsce akcji) oraz słynną wieżę z zegarem, którego wskazówki po uderzeniu pioruna w 1955 roku, zatrzymały się na godzinie 22:04
Na zdjęciach kolejno: Rok 1895 (budowa wieży), Rok 1955, Rok 2015
 
     
Tonny_Kucus 


Wiek: 31
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 226
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-07-27, 19:38   

Tym razem ciekawostki:

1. Kiedy Marty przybywa na parking centrum handlowego 26 października 1985 (BTTF 1), chyba o godzinie 1:16, Centrum nosi nazwę "Twin Pines" - czyli "Bliźniacze Sosny". Kiedy w wyniku przeniesienia się w czasie do 1955 przejeżdża jedną z nich, to na końcu "BTTF 1" widzimy, że Centrum nosi nazwę "Lone Pine" - "Samotna Sosna" ;)

2. Doc. wprowadza datę urodzin Jezusa: 25 grudnia 0000 roku - nie było takiego roku był 1 p.n.e, a po nim 1 n.e.

3. Tunel, w którym Biff próbuje rozjechać Marty'ego, był użyty również w filmie "Kto wrobił królika Rogera?" jako wejście do miasteczka "Zwariowanych melodii".

4. Przed końcowymi napisami "BTTF 1" widzimy napis: "To be Continued..." - nie było go w wersji kinowej, został dodany dopiero do wersji video.

5. Na początku "BTTF 2" na "autostradzie" widzimy znak z napisem: "Boston, Phoenix, Londyn".

6. Podczas pobytu w 2015 Marty widzi reklamę filmu "Szczęki 19".

7. Rok 2015: telewizory w Cafe '80 wyświetlają serial "Więzy rodzinne / Family Ties", w którym grał Michael J. Fox oraz serial "Taxi", gdzie grał Christopher Lloyd.

8. Facet, który zbiera datki na ratowanie zegara w 2015 podkładał głos za królika Rogera, w wiadomym filmie.

9. Gazeta "USA Today" z 22 października 2015 roku: cena (gazety): 6 dolarów, 3 miliardy czytelników każdego dnia; zawiera artykuł: Królowa Diana odwiedza Waszyngton.

10. George McFly został zamordowany 15 marca 1973 roku. 15 marca został zamordowany także Juliusz Cezar.

11. W gazecie z nagłówkiem "Emmet Brown niepoczytalny" widzimy też takie artykuły jak: "Nixon zapowiada, że podczas piątej kadencji zakończy wojnę w Wietnamie.", "Zanieczyszczenie nad Hill Valley", "Biffico buduje nową elektrownię".

12. 12 listopada 1955 roku znajdują się aż cztery (!) wehikuły czasu:
a) jeden, którym przybył Marty w BTTF 1 z 1985 roku
b) drugi, którym przybył Biff z 2015
c) trzeci, którym przybyli Doc. i Marty z alternatywnego 1985
d) czwarty, który stoi w kopalni od 1885 roku

13. W kopalni w 1955 roku Doc. i Marty odnajdują inicjały E.L.B. - czyli Emmet Lathrop Brown.

14. W 1885 roku widzimy reklamę hodowcy koni Statlera. W 1955 i później, jego potomkowie zajmują się sprzedażą samochodów.

15. Dean Cundey - autor zdjęć do Trylogii, robi zdjęcie Marty'emu i doktorowi przy zegarze w 1885 roku.

16. Jako zespół, który gra podczas potańcówki w 1885 wystąpił "ZZ Top".

17. Z cytatów jeszcze: przed lustrem Marty mówi również:
"Go ahead, make my day" z "Brudnego Harry'ego".


http://www.film.org.pl/prace/bttf.html
_________________
"Zachowali najlepszą podróż na koniec... Ale tym razem posunęli się za daleko"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group